5 najdôležitejších suplementov pre budovanie svalstva

Posted By topfitko.wz.sk / 1. júla 2016 / Nezaradené, Výživa a suplementácia / 0 Comments

PROTEÍN

Proteín alebo proteíny sú polypeptidické reťazce. Stačí, toľko definícia chemika. Tak ako väčšina látok , aj proteíny sa skladajú z určitých stavebných kameňov. V tomto prípade sa jedná o aminokyseliny, ktoré sa spájajú do rôzne ( a väčšinou značne ) dlhých molekúl , ktorých každú tvorí až niekoľko desiatok tisíc aminokyselín. Proteín je pre život nepostrádateľný. Je totiž základným stavebným kameňom prakticky všetkého, čo sa v tele vyskytuje. Od enzýmov cez medzibunkovú tekutinu až po oporný a pohybový systém ( teda predovšetkým svaly – tie sú v podstate prakticky samý proteín ). Proteín sa neukladá do zásoby, preto je potrebné ich pravidelne dodávať telu v strave. Teraz nebudeme písať omáčky okolo toho koľko bielkovín aké potraviny obsahujú a koľko kuracích pŕs máte denne zjesť.

whatproteinshakefeature

Základnou funkciou proteínových koncentrátov je získanie kvalitnej svalovej hmoty a kvalitnejšej regenerácie svalových vlákien . Sú ideálne pri intenzívnom tréningu pre výživu svalov na zvýšenie ich objemu , zvýšenie výkonnosti a skrátenie doby regenerácie . Tieto proteínové prípravky sú obohatené rôznymi doplnkami na zníženie nežiaducich katabolických dejov vo svalovom tkanive ( strata vybudované svalovej hmoty ) .

proteiny_2_3

 Pri dávkovaní proteínov je potrebné si uvedomiť , že ideálne množstvo bielkovín v jednej dávke by malo byť cca 20-30g ( toto množstvo je v 1 dávke pre telo bez problémov spracovateľné ) . Ak teda chcete toto množstvo načerpať z nápoja napr . 70 % , budete potrebovať cca 30-45g koncentrátu. Samozrejmosťou pri konzumovanie väčšieho množstva bielkovín všeobecne , je zvýšenie príjmu tekutín , aby sa organizmus dokázal na taký stav adaptovať a bielkoviny správne vstrebali a telo mohlo vyplaviť odpadové látky , ktoré vznikajú pri rozklade bielkovín . Tak ako sa dočítate takmer všade na nete, pre optimálny rast svalov sa odporúča konzumovať 2-3 g bielkovín na kilo hmotnosti.

 

KREATÍN

Kreatín ( kreatín ) je pravdepodobne najúčinnejší legálny doplnok súčasnosti pre naberanie svalovej hmoty , nárast čistých svalov a sily . V súčasnosti najpopulárnejší doplnok výživy . Kreatín monohydrát je okamžitým zdrojom energie pri práci svalov . Podporuje tvorbu svalovej hmoty , stimuluje aktuálny výkon , a okrem iného je aj látkou lipotropnou , podporujúci prenos energie vznikajúcej z tuku . Vďaka tomu kreatín preukázateľne zvyšuje novotvorbu svalových bielkovín pri súčasnom spaľovaní nadbytočných tukov , novovytvorené svalové tkanivo je bez tuku = viac svalov , menej tuku ! Kreatín je skrátka ideálnym doplnkom stravy zvyšujúcim prírastok svalov aj u inak ťažko priberajúcich jedincov

Kreatín monohydrát nemá žiadne negatívne účinky. Akýkoľvek nadbytok kreatínu , napr . Pri nadmernom dávkovaní sa vždy vylúči močom von z tela ako kreatinín . Tento fakt prakticky znemožňuje riziko predávkovania kreatínom . Kreatín monohydrát je látkou celkom bezpečnou , nemá negatívne vedľajšie účinky a rovnako nežiadúce interakcie s inými doplnkami výživy , či farmaceutikami nie sú známe. Reči, že z kreatínu stúpa agresivita sú  bohužiaľ stále zaužívané medzi non-liftermi, podobne ako že vlastne všetky doplnky výživy sú steroidy 🙂 

creatine

 O dávkovaní kreatínu sa dočítate na každom obale a takmer všade na internete ale základné dávkovanie je 5g denne. Nič viac, nič menej. Žiadna nasýcovacia fáza, žiadne 3 krát denne. Kreatín sa odburáva pomaly a postupne preto je v podstate jedno kedy ho cez deň vezmete a taktiež telu dávka 5g maximálne stačí a ako bolo spomenuté skôr, všetok nadbytok telo vylúči močom.

BCAA

BCAA – vetvené aminokyseliny L – Leucín , L – izoleucín a L – Valín tvorí významnú časť všetkých aminokyselín tvoriacich svalové tkanivo . Pod vplyvom intenzívnej fyzickej záťaže sa vyčerpáva energetická zásoba tvorená glykogénom a nastupuje tvorba energie z vetvených aminokyselín . Tejto nepriaznivej situácii sa dá zabrániť podávaním vetvených aminokyselín – BCAA . V strave je v rade prípadov nedostatok BCAA . Preto ich podávanie v doplnkovej forme je celkom nevyhnutné pre športovcov a fyzicky zaťažovaných jedincov a pre osoby s nedostatočným príjmom bielkovín , prípadne pre tých , ktorí redukujú nadváhu znížením príjmu potravy a zvýšenou fyzickou aktivitou .

Kedy a v akom množstve vetvené aminokyseliny užívať? Najideálnejšie je doplnenie dávky cca 5 g asi 60 minút pred tréningom  a ďalších 5 g ihneď po tréningu – zvýšite možnosť tvorby novej svalového tkaniva a urýchlite regeneráciu organizmu . Keďže v dnešnej dobe existuje veľké množstvo instantných BCAA a niektoré fakt výborne chutia (napr. AMINO-X od BSN), tak nič nepokazíte ak ich budete popíjať počas tréningu. V dňoch tréningového voľna stačí brať raz denne 5 g  kedykoľvek po jedle.
 1435672_1100-700

KOFEÍN

Každý vie, že kofeín je stimulant ktorý nám dodáva energiu a tým aj silu do cvičenia. Každá predtréningovka ho obsahuje, ja osobne som často pred tréningom pil kávu ale čo ma kofeín spoločné s tvorbou svalstva? Keď vypijem 10 káv denne bude zo mňa Hulk? To zas nie ale určite ste si všimli. že v poslednej dobe sa kofeín teší veľkej popularite vo svete fitness. tak pozrime sa bližšie na fakty:

Kofeín zvyšuje transport glukózy z krvi do svalu a rýchlejšia tvorba glykogénu znamená kratší čas potrebný na zotavenie a viac energie pre budúci tréning . Kofeín zvyšuje tiež aktivitu niektorých tzv . Signálnych enzýmov, vrátane proteínkinázy A,  proteínkinázy B – oba enzýmy zvyšujú príjem glukózy do svalov . Vyššia hladina glykogénu tiež zväčšuje objem svalovej hmoty , pretože glykogén vo svalovej bunke na seba viaže vodu .

ab072bf1af1333e0ead9717adb76e835

Aby ste využili plný potenciál kofeínu tak vezmite 150-200 mg asi 30 – 45 minút pred tréningom. Každý človek ma inú kofeínovú rezistenciu preto si odskúšajte na sebe aké množstvo Vám vyhovuje, samozrejme neprekračujte odporučenú dennú dávku čo je cca 400 mg.

 

BETA-ALANÍN

Určite poznáte ten pocit, keď po vypití predtréningovky začne to nepríjemne (pre niekoho príjemné) mrvenie na ušných lalokoch alebo na končekoch prstov. Toto mravenčenie má na starosti látka beta – alanín. Síce sa beta – alanín používa hlavne v predtréningových stimulantoch jeho účinky sa nekončia po odcvičení ale má priamy vplyv na pevnosť a rast svalov. Tak si to vysvetlíme:

Beta – alanín je zložkou dipeptidu karnozínu ( β – alanyl – L – histidín ) , prirodzene sa vyskytujúce v kostrovom svalstve , najmä rýchlo kontraktujících svalových vláknach. V prirodzených podmienkach je karnozín zodpovedný za reguláciu pH a tvorbu kyseliny mliečnej počas fyzickej námahy , čím bráni predčasnej svalovej únave a predlžuje tak tréning. Množstvo vyprodukovaného karnozínu je priamo závislé na zodpovedajúcom množstve dostupného beta – alanínu , preto je žiaduca jeho suplementácia. Výskumy preukázali, že beta – alanín nielen bráni proti únave , ale tiež zvyšuje silu a pevnosť svalstva .

beta-alanine-tingles

Ako Vám teda Beta Alanín pomôže ?
  • Zvyšuje množstvo karnozínu vo svalovom tkanive .
  • Znižuje kyslosť svalov .
  • Zvyšuje svalovú vytrvalosť .
  • Zvyšuje pevnosť svalov.
  • Lepšie napumpovanie pomocou syntézy oxidu dusnatého .
  • Antioxidant a protistarnúci charakter

Výhody beta-alanínu sa stupňujú úmerne s dĺžkou cyklu. Pri suplementácií na úrovni 4-6 gramov beta-alanínu denne, môžete očakávať zvýšenie karnosínu vo svaloch až o 60% za jediný mesiac. Po ďalších 35 dňoch suplementácie je možné zvýšiť túto hladinu o ďalších 20%.

Vaša denná dávka beta-alanínu by mala byť asi 800 mg aspoň 4 krát denne. Má limitovaný polčas rozpadu a jeho účinky sú o poznanie nižšie ak nie je užívaný správne, preto ho dávkujte každé 4 hodiny. Tiež je dôležité zmieniť, že jeho účinky úplne zmiznú do 3 týždňov po ukončení cyklu, úroveň karnosínu v tele sa vráti na pôvodnú a váš výkon výrazne klesne. Dôležité je tiež počas cyklu dopĺňať taurín, pretože beta-alanín jeho hladinu znižuje.

Comments

No comments

Leave a reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: